GGBS'YE UYUMLU TARAYICILAR:
Chrome indir
IE 11 indir (IE 11 yüklenmeden önce bilgisayarın tüm güncellemesi yapılmış olmalıdır)
Safari indir
Maxthon indir
*Eski sürüm tarayıcı kullanmayınız. Google Chrome kullanmanız önerilir.
TARAYICI AYARLARI-RAPOR ALMA
Chrome için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.
1. Kurduğunuz tarayıcıyı açıp GGBS'ye giriş yapınız (isterseniz girişden önce, aşağıdaki 2. adımı da uygulayabilirsiniz). Her hangi bir rapor almak isteyin. Sistem size rapor vermeyecektir. Aşağıda gösterilen, tarayıcının sağ üst köşesine mouse ile tıklayın, görüleceği üzere: "ggbs.tarim.gov.tr sitesindeki pop-up'lara her zaman izin ver." seçeneği gelecektir. Bu seçeneği işaratleyin. Sistem sizi atıp giriş ekranına yönlendirecektir. Sisteme yeniden girdikten sonra artık her türlü rapor alınabilir.
Birinci foto
Uyarı! Eğer daha önce bilgisyarınızda söz konusu tarayıcılar kurulduysa aşağıdaki adımları uygulayınız. Yukardaki tarayıcıların ayarları aşağı yukarı aynıdır. Biz burda Chrome'u baz alacağız.
2. Chrome'u açınız. Resimde görüldüğü gibi tarayıcının sağ üst köşesindeki (3 adet alt alta kalın kısa çizgi) işaretli yere tıklayın.
İkinci foto
3. Yeni açılan alandan "Ayarlar" yazan menüyü bulup tıklayın. Ekranın en altında "Gelişmiş ayarları göster..." yazısınına tıklayın. "Gizlilik" başlıklı alanın hemen altında "İçerik Ayarları" butonu belirecektir. Bu butona tıklayın, ekranın ortalarına doğru "Pop-up'lar" başlıklı alan görünecektir. Bu alandaki "İstisnaları yönet.." butonuna tıklayın ve ilgili alana http://ggbs.tarim.gov.tr yazıp "İzin Ver" deyin ve "Bitti" butonuna tıklayın. Artık rapor alınabilecektir.
Dördüncü foto

Uyarı! Word belgesinde rapor açmıyorsa (Ör: İthalat Onay ekranından bir kayıt çağırıp Uygunluk/Uygunsuzluk Raporu belgesinden rapor almak istediniz; formatsız, değişik karakterli yazılar görünüyorsa) aşağıdaki adımları uygulayınız.
A. Bilgisarınızdan Başlat'a tıklayın. Burdan Denetim Masası'nı açın ve Klasör Seçenekleri'ni bulun. Klasör Seçenekleri'ni açın ve Görünüm sekmesini tıklayın. Açılan sekmeden, "Bilinen dosya türleri için uzantiları gizle" yazısının başındaki kutucuktan, seçili işareti kadırıp Tamam butonuna basın. Burdaki amacımız herhangi bir dosyanın uzantısını görmek.
Dördüncü foto  Dördüncü foto
B. Şimdi İthalat Onay ekranından Uygunluk Rapor'unu Word belgesi olarak almayı tekrar deneyin. Yine formatsız yazılar görünecektir. Bu formatsız yazının her hangi bir yerine Sağ tıklayıp Farklı Kaydet deyin. Açılan küçük ekranda "Dosya Adı" alanında IthalatOnayUygunluk.rtf adlı yazının rtf kısmını silip bunun yerine doc yazın. Şimdi belgemizin adı, IthalatOnayUygunluk.doc oldu. Tamam deyip belgeyi açtığınızda düzgün görünecektir.
Dördüncü foto  Dördüncü foto

NOT1: Crome, genellikle rtf uzantılı dosyaları doğrudan Word belgesi olarak açabilmektedir.
NOT2: Word, PDF, Excell, JPEG, jpg, PNG vb belge almak istediğinizde boş bir ekran geliyorsa bu boş ekranın üzerindeyken mouseyi sağ tıklayıp Farklı Kaydet derseniz (dosya uzantısını değiştirmeden) tüm belgeler düzgün açılır.

*Anlaşılmayan bir durum varsa Fahrettin ALDEMİR'i arayınız.